Rahvarõivaste tellimise ABC

Mida arvestada rahvarõivaste valmistamiseks toetuse taotlemisel

  • Rahvarõivad kannavad endas edasi paikkonna identiteeti ning loovad sideme oma kodukohaga. Seetõttu soovitame valmistada just oma kodukihelkonna rõivad või selle kihelkonna rõivad, milles tunned end hästi. Linnades tegutsevad kollektiivid saavad valida lähikihelkondade rõivad.
  • Otsustage, millise kihelkonna rahvarõivaid soovite ja pöörduge paikkonna rahvarõiva nõuandekoja, rahvarõivanõustaja või Eesti Rahva Muuseumi poole soovitud rahvarõivakomplekti koostamiseks.
  • Rahvarõivad komplekteeritakse esemete kaupa. Märkige esemete juurde muuseumi originaalesemete numbrid või kirjalikud allikad, kui ese on kantud MuIS-i, siis lisada juurde MuISi viide.

Näide

Viru-Jaagupi neiu rahvarõivad 19. sajandi keskelt:

Seelik – ERM A 688:106 Viru-Jaagupi;

Särk – ERM A 447:266 Jõhvi, ;

Käised – ERM 10396 Viru-Jaagupi;

Vöö – ERM 18167 Viru-Jaagupi;

Pärg – ERM 10384 Viru-Jaagupi;

Vitssõlg – ERM 10324 Viru-Jaagupi.

  • Pöörduge rahvarõivameistrite poole ja küsige komplekteeritud rõivastele hinnapakkumised.
  • Hinnapakkumised võtke tunnustatud meistritelt, kellel on rahvarõiva- või tekstiilkäsitöö meistri kutsetunnistus. Meistrite leidmiseks pöörduge samuti paikkondlike rahvarõiva nõuandekodade ja nõustajate poole.
  • Võrrelge hinnapakkumisi, vajadusel küsige täiendavaid selgitusi. Veenduge, et lähteandmed ja pakutav tulem oleks kõigis hinnapakkumistes läbipaistev ja samaväärne. Küsige vajadusel abi rahvarõiva nõuandekojast.
  • Eesti kultuuri säilimisele suunatud toetusmeetme abil rahvarõivaid soetades arvestage, et samamoodi, nagu vajavad hoidmist sõnaline ja muusikaline  kultuur ning kultuurijuhid, vajavad seda ka rahvarõivad, käsitööoskused ja käsitöömeistrid. Eelista ehedaid materjale, head käsitööd ja paikkonna traditsioone! Uued rõivad peavad vastu pidama ja kaunitena säilima pikki aastaid.