Presidendipaar kandis vabariigi sünnipäeval Jämaja kihelkonna rahvarõivaid

Presidendipaar on viimasel viiel aastal kandnud vabariigi sünnipäeval alati rahvarõivaid. See on kaunis traditsioon, mis väljendab president Kaljulaidi suhtumist meie rahvakultuuri ning -rõivaisse ning on ühtlasi andnud tänuväärse võimaluse meie rahvarõivakultuuri ja -meistrite tutvustamiseks.

Sel aastal valmisid presidendipaari rõivad Saaremaal tegutseva rahvarõivaspetsialisti, sealse rahvarõiva nõuandekoja juhi Mareli Rannapi käe all. Saaremaa juurtega president Kaljulaid ning tema abikaasa kandsid vanemaid teadaolevaid Jämaja kihelkonna rahvariideid. Rõivaste originaalid, mis on hoiul Eesti Rahva Muuseumis, pärinevad 19. sajandi algusest. Need on pidulikud riided, mida kanti leeris, pulmas ja kirikus käies. Naise rahvarõivakomplekti kuulusid: särk, seelik, kirivöö, vammus, rätik ja kasukas. Komplekti kokkupanemisel oli Marelile abiks Ansekülas elav pärandkultuuri spetsialist Mari Lepik.

Mareli Rannapi sõnul oli töö suur väljakutse: riided pidid olema võimalikult originaalilähedaseks, aga ka üritusele kohased. Püstitatud eesmärk sai suurepäraselt täidetud.

Rõivakomplektide valmistamisel osalesid:

Komplekti koostamine, naise komplekt ja mehe särk – Mareli Rannap
Mehe üleriided – Vilve Jürisson
Naise kasukas – Made Uus
Naise vöö – Piia Rand
Kangaste kudumine – Maret Lehis
Rätikud on kootud Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolis, Inna Raua juhendamisel. Kudujateks Vaima Reino ning Maire Noorkõiv

Palju õnne kauni ja väärika töö eest! Kanname rahvarõivaid uhkusega!

Fotol presidendipaari 24. veebruaril 2021 Paides. Foto: Arno Mikkor.