Põlva mees

Põlva mehe rahvarõivakomplekti moodustasid särk, püksid, pihtkuub ehk vammus. Vesti kui uuemamoelist kehakatet siin ei esinenud. Ülerõivaks oli pikk-kuub ehk suursärk või ka pikk-särk, mis oli 19. sajandi esimesel poolel must, hiljem potisinine. Peakatteks oli kaapkübar. Talvel kanti kasukat ja talvemütsi. Nii suvel kui talvel kasutati ka linast rüüd.

Särk

Särgid olid valmistatud valgest linasest riidest, enamasti igasuguse kaunistuseta ja mahapööratud kraega. Kaelus kinnitati vitssõle, sõltuse või kaksiknööbiga. Varrukaotsad olid avasuuga või värvli ning kurdudega.

Kanepi, Põlva ja Räpina särgid olid pikemad ning mehed kandsid särki pükste peal. Särgi peale köideti kitsas kirivöötehnikas vöö või villastest lõngadest põimitud põimvöö. Olenemata vööst sõlmiti see ees keskkohast veidi küljele – tava kohaselt abielumehed paremale, vallalised vasakule poole.

Nii meeste kui ka naiste särkide varrukad olid alati laiemad kui pealisrõivastel, seega keerati ülerõivast selga ajades särgi varrukad keerdu.

Püksid

Pikad püksid

Kaatsad, kaltsad ehk pikad püksid õmmeldi takusest linasest või villasest riidest. Sääred õmmeldi kitsavõitu ja jalgade vahele lisati rombikujuline kiil. Pükste sääreotsad pandi sukkade sisse või mähiti jalarättidega ja seoti pastlapaeltega põlve alt kinni. Takusest linasest püksid olid valged või triibulised.

Põlvpüksid

19. sajandi keskel tulid kasutusele nn lakaga põlvpüksid, mis siin kandis tehti pikemate säärtega.

Vatt

Pihtsärgid ehk pihtkuued olid õmmeldud hallikast potisinisest villasest riidest, püstkraega ning kurguni haagitud kinnisega. Need on nn kolme lipiga vatid.

Ülerõivad

Pikk-kuub

Põlva meeste pikk-kuued õmmeldi mustast toimsest täisvillasest riidest mida paksemaks muutmise eesmärgil vanutati. Pikk-kuub, nagu nimetuski ütleb, oli pikk ja kõige pidulikum rõivastusese. Meeste pikk-kuubi üldiselt siin ei kaunistatud, v.a. Põlva kihelkonna Võru lähedastes külades, kus arvati Vastseliina mõju olevat.

Villane pikk-kuub, lambanahkne kasukas ja linane rüü olid lõikelt ühesugused. 

Koostaja

  • Vilve Oja, Vana-Võrumaa rahvarõivaste uurija

Allikad

  • Kaarma, Melanie,Voolmaa, Aino 1981. Eesti rahvarõivad. Eesti Raamat.
  • Manninen, Ilmari 2009. Eesti rahvariiete ajalugu. Eesti Rahva Muuseum.