Kadrina

Ajalooline Kadrina kihelkond paiknes Virumaa loodepiiril. Naabruses asuva Haljala kihelkonna kitsas riba poolitas selle kaheks osaks. Suurema lõunapoolse osa moodustas Kadrina ümbrus ja väiksema põhjapoolse Ilumäe ümbrus ehk nn. Kadrina-Ilumäe.

Kihelkond piirnes põhjast Soome lahega, läänes oli ühine piir Kuusalu kihelkonnaga Harjumaalt ning idas Haljala kihelkonnaga. Lõunapoolsel osal kihelkonnast oli ühine piir Harjumaa Kuusalu kihelkonnaga, Järvamaa Ambla kihelkonnaga ning Virumaa Väike-Maarja, Rakvere ja Haljala kihelkonnaga.  

Kadrina kihelkonnast on õnnestunud muuseumidesse koguda hulgaliselt ajaloolisi esemeid. ERM-i algusaastatel tegid kogumisretki mitmed vanavara kogujad. A. Pulsti ja V. Peerna 1914. aasta suvel kogutud esemed on arhiveeritud numbrite all ERM 15971-16342. Samal aastal kogusid Kadrina kihelkonnas vanavara ka J. Kents, J. Viikmann ja M. Einholm. Nende poolt kogutud esemed on arhiveeritud numbritega ERM 16343-16471 ja ERM 19300-19306. Hiljem, 1920. aastal toimus J. Veelmanni korjandus Haljala ja Kadrina kihelkonnas.

Kadrina kihelkonna rahvarõivad kuuluvad Põhja-Eesti rahvarõivarühma.