Keila mees
Keila mehe rõivakomplekti kuulusid 18. ja 19. sajandil särk, püksid, vest, vatt, sukad, säärepaelad, jalatsid ja peakate. Ülerõivana kanti pikk-kuube ja kasukat, mis kinnitati vööga. Lisandiks olid ehted, rätid, kindad ja tubakakott.
Särk
Mehed kandsid linasest riidest valmistatud särki. Särgi krae oli umbes kolme sõrme laiune ja seda võidi kanda nii püsti kui mahapööratult. Kurgu alt kinnitati särk preesiga.
Püksid
Püksid olid lühikesed, nn kintspüksid. Suvised püksid valmistati linasest, talvised villasest riidest. Kanti ka seemisnahast pükse. Püksisäärte otsad kinnitati säärepaeltega.
Vest
Vestid olid lühikesed, lihtsad, kurguni kinninööbitavad. Vesti seljaosa valmistati valgest linasest kangast.
Vatt
Vatti nimetati ka seesidega kampsuliks. See tehti tavaliselt potisinisest villasest riidest, nööbid olid ees ja paar nööpi ka taga.
- Vatt ERM 2215
Kaelarätt
Kaelarätikut kanti iga päev. Välja minnes pandi kaela parem rätik. Eest pandi otsad vaheliti ning kinnitati suure peaga nõelaga - nööpnõelaga. 19. sajandi lõpul kandsid mehed talvel ka salli. Talvel oli tal sall. Vanad taadid ka pidasid rätikut kaelas, otsad rinnal vaheliti.
Habe ja peakatted
19. sajandi I poolel oli habe tavaliselt ära aetud. Sajandi lõpu poole oli aga moes täishabe.
Peakatteks oli meestel kaapkübar, mida lasti teha Tallinnas. Kanti ka nokkmütsi.
- Kaapkübar ERM A 249:28
Pikk-kuub
Pikk-kuube kutsuti liividega kuueks. See oli pikk must kuub, millel voldid - liivid - selja taga. Kuub kinnitati vööga, mille vahele pisteti kirjud kindad. Hilisematel pikk-kuubedel oli lai krae.
- Pikk-kuub ERM A 447:459
Vööd
- Meeste vöö ERM 2229
Sukad
Sukad olid kintspükste juures pikad.
Säärepaelad
Säärepaelad olid laiad, otstes tuttidega.
Kindad
- Kindad ERM A 293:84/a
Tubakakott
- Tubakakott ERM A 293:156
Koostaja
- Maret Lehis, pärandtehnoloog (2022)
Allikad
- ERM EA 216. Voolmaa, Aino 1988. Teatmematerjali Keila kihelkonna rahvarõivastest.