Emmaste

Emmaste  on noorim Hiiu saarel olnud neljast kihelkonnast. See moodustati suure Käina kihelkonna maadest ühe osa eraldamisega  alles 1866. aastal. Kivikirik Emmaste Nõmmekülas  valmis 1867. aastal. Just seetõttu on ka  Emmaste rahvariided võrdlemisi sarnased Käina omadega.

Emmastest kujunes 19. sajandi teisel poolel  piirkond, kus kiirestiarenev laevaehitus ja  meresõit tõid kaasa uuendusmeelsust. Samas mõjus kaugus kohalikest tõmbekeskustest nagu näiteks Kärdla vabrikuasula vanapärasuse hoidjana. Ka mõisnikud ning pastorid väärtustasid ilusaid rahvariideid ja nõudsid mõisteenijatelt kaua nende kandmist. Just seepärast on Emmastes püsinud rahvarõivas kasutusel ühest küljest kõige kauem Hiiumaal, peaaegu 20. sajandi alguseni.

Samas toimus selle piirkonna riietuses ka kõige enam sajandivahetuse moega kaasnevaid muudatusi.( näiteks käiste eest lahtikäivaks muutmine ja nö jakiks muutmine, aga ka ostupaelte ja värviliste nööpidega kaunistamine, aga ka  põllelõigete muutmine jms). Muuseumides on sellest kihelkonnast  olemas mitmed pulmades kauem  kasutusel olnud vanemat tüüpi riideesemed nagu laikuub, mustkuub või narmaste ja notiga pulmakindad, nuutislinad ja vallalislinad, mis iseloomustavad ilmekalt Hiiumaa vanemat rõivastust laiemalt.