Emmaste kihelkond
Emmaste on noorim Hiiu saarel olnud neljast kihelkonnast. See moodustati suure Käina kihelkonna maadest ühe osa eraldamisega alles 1866. aastal. Kivikirik Emmaste Nõmmekülas valmis 1867. aastal. Just seetõttu on Emmaste rahvariided võrdlemisi sarnased Käina omadega.
Emmastest kujunes 19. sajandi teisel poolel piirkond, kus kiirestiarenev laevaehitus ja meresõit tõid kaasa uuendusmeelsust. Samas mõjus kaugus kohalikest tõmbekeskustest nagu näiteks Kärdlast vanapärasuse hoidjana. Ka mõisnikud ning pastorid väärtustasid ilusaid rahvariideid ja nõudsid mõisteenijatelt kaua nende kandmist. Just seepärast püsis Emmastes rahvarõivas kasutusel Hiiumaa kihelkondadest kõige kauem, peaaegu 20. sajandi alguseni.
Samas toimus selle piirkonna riietuses kõige enam sajandivahetuse moega kaasnevaid muudatusi - näiteks käiste eest lahtikäivaks muutmine ja nö jakiks muutmine, aga ka ostupaelte ja värviliste nööpidega kaunistamine, põllelõigete muutmine jms. Muuseumides on sellest kihelkonnast olemas mitmed pulmades kauem kasutusel olnud vanemat tüüpi riideesemed nagu laikuub, mustkuub või narmaste ja notiga pulmakindad, nuutislinad ja vallalislinad, mis iseloomustavad ilmekalt Hiiumaa vanemat rõivastust laiemalt.