Noarootsi tüdruk

Kui Ruhnus ja Vormsil kandsid lapsed spetsiaalselt neile õmmeldud rõivaid, siis Noarootsis kandsid lapsed samasuguseid riideid nagu täiskasvanud. Samas on arvamusi, et Noarootsi lapsed kandsid tõenäoliselt Vormsi lastega sarnast riietust.

Imiku mähkmed olid Vormsil eredavärvilisest kollasest villasest või poolvillasest riidest punase või sinise kandiga. Niimoodi mähiti last u ühe kuu vanusena.

Kleit

Tüdrukud kandsid kollase-mustatriibulist villast kleiti, rokk, mille seelikuosa kroogiti kollase lühikese kimonolõikelise pihiku külge. Pihik võidi õmmelda ka punase-sinise-rohelisetriibulisest riidest. Seljapealne ja varrukasuud tehti punasest riidest. Kaelaava kanditi punase, selja kohal sinise riidega. Pihik suleti seljal nööpidega ja värvilisest lõngast aasadega, mis olid kleidi külge õmmeldud punase villase lõngaga.

Kodus käidi ka lihtsates särgikestes. 6–7 aastane tüdruk kandis juba oma ema rõivastega sarnaseid riideid.

Müts

Lapse müts, barnmüss, tehti punasest või sinisest villasest riidest. Lõikelt koosnes see kolmest osast: ühest keskmisest ja kahest küljetükist. Mütsi äär kaunistati värvilise kandi ja selle külge õmmeldud volangiga. Lisaks ilustati müts veel kard- ja siksak-paeltega. Nurkades rippusid värvilised, tavaliselt punased paelad lõua alla sidumiseks.

Koostaja

  • Violetta Riidas, rahvarõivaste uurija