Tori poiss

Torist on laste rõivaste kohta vähe teateid. Eesti Rahva Muuseumi arhiivis on käsikiri, kus on veidi kirjeldatud väikelaste rõivaid:

Poisslaste riietus koosnes pükstest ja linasest särgist. Väikestele lastele õmmeldi püksid vabrikus kedratud lõngast, see oli pehmem kui kodukootud riie. Enne karjalapseikka jõudmist kandsid lapsed klapiga pükse. Püksid õmmeldi tavaliselt hallist riidest kas põlvini või poolde säärde. Taga oli klapp, mis käis 2-3 nööbiga värvli külge kinni. Sel moel oli hõlbus väikestel lastel lappe vahetada, kui need juhtusid end märjaks tegema. (ERM EA 185)

Tori poisi rõivaste valmistamisel tuleb lähtuda üldisest laste rõivaste ajaloost, Tori kihelkonna ja lähimate kihelkondade meeste ja poiste rõivaesemetest, nende kirjeldustest ning teistest ajaloolistest allikatest.

Titemüts

Tori kihelkonna laste rõivastest on muuseumis säilinud vaid kaks titemüts, mille kohta ei ole märgitud, kas neid on kandnud tüdrukud või poisid. Lõikeliselt on need veidi erinevad. Üks neist koosneb kuuest siilust, teine kolmest detailist – pealaest ja kahest küljest. Mõlemaid on kaunistatud paelte ja pitsidega. Mütsid seoti lõua alt paeltega kinni.

Koostaja

  • Inna Raud, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakond, pärandtehnoloogia magister, tekstiilkäsitöö meister, tase 7

Allikad

  • ERM EA 185. Voolmaa, Aino 1966. Teatmematerjali rõivastuse kohta Audru, Häädemeeste, Mihkli, Pärnu, Pärnu-Jaagupi, Saarde, Tori kihelkondadest.