Õpetajad

Anu Randmaa

Anu Randmaa on kõigi MTÜ Rahvarõivas rahvarõivakoolide koordinaator. Samuti õpetab Anu erinevaid traditsioonilisi käsitöötehnikaid ning helmekeede valmistamist.

Anu on lõpetanud Tallinna Ülikooli käsitöö ja kodunduse eriala. Tal on magistrikraad haridusteaduses ja rahvarõivameistri 7. taseme kutsetunnistus. Rahvarõivaste uurimise ja valmistamisega on Anu tegelenud alates aastast 2000. Ta on kolmel korral läbinud Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskuse juures asuva rahvarõivakooli ja valmistanud Tõstamaa kihelkonna naise, mehe ja tütarlapse riided. Ta on põhjalikult uurinud Järvamaa kihelkondade rahvarõivaid, kuna oli viis aastat Kesk-Eesti Käsitööseltsi juures asuva Rahvarõiva Nõukoja üks eestvedajatest. 2003. aastast alates on Anu Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu rahvarõiva alaliidu juht ja alaliidu juurde loodud MTÜ Rahvarõivas juhatuse liige.

Pärnumaa rahvarõivaste raamatu kaasautorina on Anu uurinud Pärnumaa rõivaid, eriti Varbla, Audru ja Mihkli ja Saarde kihelkonna rõivaid. Kahel aastal on tal olnud võimalus valmistada rahvarõivad presidendipaarile Vabariigi aastapäeva vastuvõttudeks.

2010. aastast elab Anu Tõstamaal, kus ta käivitas Tõstamaa Käsitöökeskuse. Anu juhtimisel on Käsitöökeskuses taaselustatud roositud kudumite pärandtehnoloogia ning rakendatud seda paikkonna edendamise ja turundamise heaks. Anu on enda ja oma õpilaste loominguga osalenud näitustel „ornaMENTAALNE“ (2014), „Villane Pärnumaa“ (2017) ja „Ajatus“ (2018). 2013. a pälvis ta Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemia       pikaajalise panuse eest rahvarõivalaagrite korraldamisel.

Mareli Rannap

Mareli Rannap on Saaremaa rahvarõivakooli eestvedaja.

Mareli on lõpetanud Tallinna Pedagoogilise Instituudi joonistamise, joonestamise ja käsitööõpetajana 1991. aastal ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia magistriõppe uurimusega paikkondlike rahvariidenõuandekodade tööpõhimõtetest 2018. aastal.

2014. aastast tegutseb Mareli eraettevõtjana. Tema juhitav OÜ Saare Vilt toodab vilditud ja tikitud esemeid. Tal on rahvarõivameistri kutsetunnistuse 7. tase. Nende teadmistega valmistab ta Saaremaa rahvariideid. Mareli on MTÜ Saaremaa Käsitööselts Kadakmari juhatuse liige.

2018. aastal avas Mareli koostöös Saaremaa Muuseumiga muuseumi ruumides Saaremaa rahvarõiva nõuandekoja. Seal korraldab ta nõuandepäevi, koolitusi ja Saaremaa rahvarõivaste tutvustusi.

Mareli on esinenud näitustel „Hästi hoitud saladus“ (2014), „Ajatus“ (2018), „Valge“ (2019), samuti Saaremaa rahvariiete näitustel (2016, 2017).

Kersti Loite

Kersti Loite on Virumaa rahvarõivakooli eestvedaja.

Kersti on lõpetanud 1983. aastal Tartu Ülikooli matemaatika ja 1995. aastal välismajanduse eriala. TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias lõpetas ta 2008. aastal rahvusliku tekstiili eriala ning 2015. aastal pärandtehnoloogia magistriõppe uurimusega Virumaa rahvarõivastest.

Kersti on töötanud Rakvere I Keskkoolis matemaatika õpetajana ja Rakvere Linna Kultuurimaja direktorina. 1990. aastate alguses suundus käsitööettevõtlusesse, kus töötab ka praegu, juhtides firmasid Aale Käsitöö OÜ, Aale Disain OÜ ja Viru Käsitöö Salong OÜ.

Lisaks põhitööle on Kersti osalenud mitmetes kästööga seotud riiklikes projektides. Ta on olnud tugiisikuks Eesti Kunstiakadeemia projektis „Käsitööga tööle“, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia projektis „Käsitööga tööle 2“ ja käsitöökonsulendiks projektis „Vanemaealiste käsitöömeistrite lõimumine tööturule“.

Kersti tööd on käsitöökonkurssidel võitnud auhinnalisi kohti ning neid on eksponeeritud erinevatel näitustel. Oma uurimistööde põhjal on ta koostanud raamatud „Virumaa seelikud“ (2013) ja „Virumaa rahvarõivad“ (2017).

Silja Nõu

Silja Nõu õpetab rahvarõivakoolides tikkimist.

Silja on tegutsenud rahvarõivameistri ja koolitajana mitukümmend aastat. Ta lõpetas Orissaare keskkooli 1969. aastal. 1972-1994 töötas Silja  Kunstitoodete Kombinaadis ARS rahvarõivaste tikkijana ja tikkimisosakonna meistrina. Silja õpetajateks olid staažikad ARSi töötajad Eevi Rand ja Hildegard Paulmann. 1980-1985 a juhendas Silja tikkimise praktikat Mustamäe 46. Keskkoolis, eesmärgiga leida noori tikkijaid ARSi tööle. Oma käsitööalaseid teadmisi ja oskusi on ta täiendanud Tallinna Rahvaülikoolis Erna Haljasmetsa kolmeaastasel käsitöökoolitusel.

Rahvarõivaste valmistamist on Silja õpetanud üle Eesti erinevatel täiskasvanute rahvarõivaste valmistamise koolitusel alates 1987. aastast. Silja on õpetanud käiste, särkide, põllede ja tanude tikandite tegemist, sellele lisaks veel võrkvööde ja säärepaelte ning erinevate tanude ja linukate valmistamist. Ta on läbi viinud rahvarõivaste täiendõpet TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia magistriõppes.

Silja on olnud tekstiilkäsitöölise kutseeksami komisjonides Eesti rakenduskõrgkoolides ja rahvarõivameistri kutseeksami komisjonides. Samuti on Silja osalenud tekstiilkäsitöö kutsestandardite koostamisel. 1994. aastast on Silja rahvarõivakonsultant OÜs Kodukäsitöö. Silja on Eesti käsitöö käsiraamatu (2014) tikkimise osa autor. Ta on aidanud organiseerida rahvarõivanäituseid Eesti Käsitöö Majas ja Harjumaa Muuseumis.

Merli Mänd

Merli Mänd õpetab rahvarõivakoolides õmblemist.

Merli on lõpetanud 2004. aastal Tallinna Tehnikaülikooli rõivatootmise eriala ja 2008. aastal Tartu Ülikooli majandusteaduskonna magistriõpingud. Merli on kogu aeg olnud tööalaselt tekstiiliga seotud. Magistriõpingute raames võttis ta esimesed õppeained kudumist ja tikkimist Viljandi Kultuuriakadeemias.

Pärast laste sünde tekkis Merlil tõsisem soov uurida esivanemate käsitööd. 2013-2015 läbis ta rahvarõiva valmistamise kursuse „Särgist sõbani“ parimate õpetajate käe all. Kursusel käigus valmistas Merli endale Muhu vanema pruudikostüümi. 2016. aastal asus Merli õppima TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia erialal. Esimesed koolitused viis Merli läbi Muhu sitsjakkide teemal. Ta on olnud õpetaja Tõstamaa Rahvarõivalaagris.

Vilve Jürisson

Vilve Jürisson õpetab rahvarõivakoolides õmblemist.

Virve on õppinud rõivaste konstruktor-modelleerijaks Tallinna Kergetööstus Tehnikumis. 1972. aastal asus tööle õmblustootmiskoondisesse Baltika, kus ta töötas konstruktorina ja tehnoloogina. 1985. aastal asus Vilve tööle Kunstikombinaati ARS rahvarõivaste valmistajaks ja töötas kuni osakonna sulgemiseni. 1992-2015. a töötas ta OÜ Kodukäsitöö õmblejana.

Vilve Jürisson on üle kolmekümne aasta juhendanud rahvarõivaste õmblemist erinevatel kursustel ja rahvarõivakoolides. 2019. ja 2020. aastal osales Vilve Eesti Vabariigi presidendipaari vabariigi aastapäeva pidurõivaste õmblemises.

Maret Lehis

Maret Lehis õpetab rahvarõivakoolides kanga- ja kirivöökudumist ning pappalusel peakatete valmistamist.

Maret on lõpetanud 1995. aastal Tallinna Kergetööstustehnikumi rahvusliku käsitööeriala ning 2003. aastal Tartu Ülikooli majandusteaduskonna. 2013. aastal lõpetas Maret TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias pärandtehnoloogia magistriõppe uurimusega pott- ja kabimütsidest.

Alates 2002. aastast tegutseb Maret eraettevõtjana. Tema juhitava OÜ Pileum`i tegevusaladeks on peakatete valmistamine ning rahvuslik tekstiil – valmistatakse etnograafilisi kangaid, erinevaid vöid ja rahvarõivaid.

2004. aastast on Maret järjepidevalt tegelenud koolitamisega ning andnud kangakudumise, kirivööde ning erinevate peakatete valmistamise kursusi üle Eesti, sealhulgas Viljandi Kultuuriakadeemias ja Eesti Kunstiakadeemias.

Maret  on  kokku  pannud  isikunäitused  „Eesti pottmüts“  (2010)  ja „Ajaloolisi peakatteid Eestist“ (2013). Olulisel kohal on näituste „Vööd Eesti rahvatraditsioonis“ (2011–2013) ja „Tällaiset olimme: Viron kansallispuku 1800–1900 -luvulla“ (Tampere, 2012) kureerimine.

Reet Piiri

Reet Piiri peab rahvarõivakoolides rahvarõivaste ajaloo teemalisi loenguid.

Reet Piiri on lõpetanud Tartu Ülikooli ajalooteaduskonna. Alates 1978. aastast töötab ta Eesti Rahva Muuseumis. Töö muuseumis on olnud mitmekesine, hõlmates nii kogumistööd, kogude korrastamist ja uurimustööd. Reet on oma uurimustöid kajastanud kirjasõnas, loengute näol ja näitusetegevuses. Ta on kureerinud mitmeid olulisi näitusi nii Eesti kui välisriikide muuseumides.

Reet on järjepidevalt tegelenud koolitamisega mitmel tasandil, sealhulgas  TÜ  Viljandi Kultuuriakadeemias, Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ja teistes kõrgkoolides. Alates 1990. aastast on Reet Piiri komplekteerinud rahvarõivakostüüme paljudele kooridele ning rahvatantsu kollektiividele ja nõustanud kostüümide valmistajaid. Alates 1992. aastast on Reet olnud õpetajaks erinevatel rahvarõiva valmistajate koolitustel, õpetades rahvarõivaste kandmist ja ehtimist, komplekteerinud kursuslastele kostüüme ja nõustanud neid uurimustööde koostamisel.

Anu Pink

Anu Pink õpetab rahvarõivakoolides silmuskudumist.

Anu lõpetas 1986. aastal Tallinna Pedagoogilise Instituudi käsitöö eriala ning on 25 aastat töötanud koolis käsitöö ja kodunduse õpetajana. Oma õpilasi silmas pidades alustas ta käsitööõpikute kirjutamist, mis andis 2002. aastal tõuke Saara Kirjastuse sünniks. Kooli- ja kirjastusetöö kõrval on ta aastakümneid läbi viinud käsitööalaseid koolitusi ka täiskasvanutele.

2013. aastal lõpetas Anu TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias pärandtehnoloogia magistriõppe uurimusega Eesti sukkade ja sokkide kudumise tehnoloogilisest mitmekesisusest. Tema lemmikteemaks käsitöömaastikul ongi saanud silmuskudumine, meie kudumiskultuuri ajalugu ja tehnoloogilised võtted erinevate esemete kudumisel. Ta õpetab silmuskudumist Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolis ja oskuste õpetamisega seotud aineid TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias.

Anu põhitöökoht on Saara Kirjastuses, kus ta on juhatuse liige ja käsitööraamatute projektijuht-toimetaja. Ta on kirjutanud üle kümne ja toimetajana ellu aidanud üle kahekümne Eesti käsitööd ja rahvakunsti tutvustava raamatu. Samuti on enamik Saara Kirjastuse raamatutes olevaid fotosid, töövõtete jooniseid ja mustreid Anu tehtud.

Vabal ajal veab ta Facebooki gruppi „Kudujate koopiaklubi“ ja peab veebipäevikut „Koe Kiri“. Armastab vanu asju ja uusi ideid.

Liis Luhamaa

Liis Luhamaa peab rahvarõivakoolides loenguid värvidest rahvarõivastes ja juhendab lõngade värvimist.

Liis on lõpetanud Tartu Ülikooli bioloogia eriala ja omab magistrikraadi keskkonnatehnoloogias. 2020. aastal lõpetas ta TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia magistriõppe, tema magistritöö teemaks olid Lõuna-Läänemaa lapilised ehk neotud lõngadega rahvarõivaseelikud.

Liis on juhendanud erinevaid käsitöökoolitusi alates 2007. aastast. Ta õpetab villatöösid, ketramist ja lõnga värvimist Viljandi Kultuuriakadeemias, Eesti Rahva Muuseumis, Iida Suvekoolis ja mujal. Ta on Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö mentor värvimise alal. Liis on raamatu „Villast lõngani“ kaasautor ja avaldanud loodusvärvi-teemalisi artikleid ajakirjas „Käsitöö“.

2019. a lõpetas Liis Pärnumaa Rahvarõivakooli, kus ta valmistas Lihula naise rahvarõivakomplekti. Samal aastal käis ta õppimas neotud lõngade värvimist ja kudumist Jaapanis, Kawashima Tekstiilikoolis. 2020. aastast on ta Pärnumaa rahvarõivakooli värvimise õpetaja.

Liis on oma loominguga osalenud näitustel „Loomast loodud“ (2015), „Villane Pärnumaa“ (2017) ja „Ajatus“ (2018). 2019. a pälvis ta Anu Raua stipendiumi ainelise rahvakultuuri uurimise ja tutvustamise eest.

Kadi Vingisaar

Kadi Vingisaar õpetab rahvarõivakoolides tikkimist.

Kadi lõpetas 2009. aastal Tallinna Tehnikaülikooli finantsjuhtimise erialal ja põhitööna tegeleb finantsvaldkonnas. Ent käsitöö tegemine on talle alati olnud südamelähedane ja nii jõudis ta 2017. aastal Rahvarõiva koolitusele „Särgist Sõbani“. Seal valmistas ta endale ja oma lapsele Türi kihelkonna rahvarõivad. Kursusel õppis Kadi erinevate meistrite käe all tikkimist, õmblemist, kirivöö valmistamist, lõngade värvimist looduslike värvidega, kangakudumist ja niplispitsi tehnikat.

Eriti südamelähedaseks sai talle tikkimine ning 2019. aasta sügisest õpib Kadi Silja Nõu käe all erinevaid rahvarõivastel kasutatud tikkimise tehnikaid. Samal ajal alustas ta Tallinna ja Keila rahvarõivakoolitustel kursuslaste juhendamist Silja Nõu abilisena.

Birgit Pere

Birgit Pere õpetab Pärnumaa rahvarõivakoolis niplispitsi valmistamist.

Birgit Pere on lõpetanud Pärnu Kodumajanduskooli 1999. aastal õmbleja-käsitöömeistrina. Aastast  2000 tegutseb ta Pärnu Pitsistuudios niplispitsiga. Ta on olnud oma niplispitsitöödega esindatud iga-aastasel Eeva Taltsi nimelisel rahvusvahelisel pitsifestivalil Pärnus. Aastast 2013 on Birgit Pitsistuudio juhatuse liige ja korraldab näituse läbiviimist. Alates 2016. aastast õpetab ta Pärnus Nooruse majas niplispitsi nii edasijõudnutele kui algajatele.

Käsitöömeistri ja –koolitajana tegutseb Birgit Pärnumaal Tõstamaa käsitöökeskuses. Tema valmistatud Tõstamaa kihelkonna rahvarõivaid saab näha Pärnumaa rahvarõivaste raamatus. Tellimustööna on tal valminud mitmed tanupitsid niplispitsi tehnikas, samuti tanud, rahvuslikud sukad, kindad ja suurrätid.

Hetkel õpib Birgit Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias rahvusliku käsitöö erialal.

Kätli Saarkoppel-Kruuser

Kätli Saarkoppel-Kruuser on Tallinna rahvarõivakooli koordinaator ja õpetab MTÜ Rahvarõivas kursustel Muhu tikandit.

Kätli töötab alates 2017. aastast MTÜ Rahvarõivas Tallinna koolitusjuhina ning 2018. aastast Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu tegevjuhina. Ta õpib hetkel Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala neljandal kursusel. 2018. aastal pälvis ta Anu Raua nimelise stipendiumi.

Kätli on omanäolise käekirjaga käsitööline, kes armastab julgeid värvikombinatsioone ja tikkimist. Eriti paelub teda Muhu aineline ja esemeline kultuuripärand.