Kaapkübarate hoidmine ja hooldus

Kaapkübar vormitakse lambavillast valmistatud vildist, selle põhi võib olla tugevdatud papiga ja ääred kanditud puuvillase kangaga.

Kaapkübarat on kindlasti vaja hoida valguse eest varjatud kohas ning selliselt, et peakate ei puutuks vastu teisi esemeid. Vastasel korral võib kübar pleekida või kaotada oma algse kuju. Hoiustamiseks on parim pappkarp, kuhu peakate vabalt sisse mahub.

Kui kaabul voodrit ei ole, siis on kaabu sisse soovitav enne kandmist kinnitada higipael. Kõige lihtsam on lõigata õhukesest, kaabuga sama värvi, hästi niiskust imavast materjalist riba ja kinnitada see harvade pistetega mütsi sisemisele poolele. See riba kogub endasse higi, tolmu, mis muidu kaabu külge jääks.

Kaabut peast võttes ei tohi seda haarata pealaelt – nii võib kaapkübara rummu kiiresti inetuks muljuda. Kaabut kergitatakse servast hoides.

Kui kaabu on märjaks saanud, tuleb ta kuivatada. Selleks pannakse kaapkübar tagurpidi lauale ning peakatte sisse asetatakse raskus – nii jääb kübara põhi kuivades sirgeks. Servad võib kuivamise ajal sõrmedega üle koolutada. Tolmu eemaldamiseks on hea kaapkübarat harjata riideharjaga, tehes seda ringjalt ümber rummu.

Kui kaapkübar on tugevalt vormist väljas, selle kant pleekinud või vooder määrdunud, tuleb pöörduda peakatte valmistanud meistri poole.

Koostaja Maret Lehis