Otsing muuseumide infosüsteemis MuIS

Eesti muuseumidesse on kogutud rohkelt rahvarõivaesemeid ja suure osaga neist saab tänu Eesti muuseumide infosüsteemile MuIS tutvuda kodust lahkumata. Anname järgnevalt esmased juhised, kuidas oma kihelkonna esemeid MuISist lihtotsinguga otsida.

  1. Mine veebilehele muis.ee ja vajuta ülemises reas sakki „otsing“.
Kuvatõmmis 1. MuISi avaleht
Kuvatõmmis 1. MuISi avaleht

2. Täida otsingu lehel väljad „nimetus“ ja „koht“.

Väljale „nimetus“ kirjuta otsitava eseme nimetus, nt seelik, kirivöö, särk, käised. Selleks, et leida erinevate sõnalõppudega vasteid, kasuta sõna lõpus tärni: *. Nt sisestades otsisõna kujul seelik* saad tulemuseks esemed, mille nimetuseks on nii seelik kui ka seelikukangas.

Väljale „koht“ kirjuta kihelkonna nimi. Kuvatõmmis 2 näitab otsingut leidmaks Rapla kihelkonna seelikuid ja seelikukangaid.

Seejärel vajuta “otsi”.

Kuvatõmmis 2. Lihtotsingu leht
Kuvatõmmis 2. Lihtotsingu leht

3. Sulle kuvatakse otsingu tulemused.

Kui tulemusi on üle 20, kuvatakse need mitmel lehel, antud otsingu puhul on tulemused 2 lehel. Ent saad lehe paremal pool ise valida, kas tahad ühel lehel näha 20, 50 või 100 tulemust, tehes linnukese vastavasse kasti.

Vajuta esemele, mida soovid lähemalt vaadata ja avaneb leht eseme andmete ja fotodega.

Kuvatõmmis 3. Otsingu tulemused
Kuvatõmmis 3. Otsingu tulemused

4. Ühe eseme vaates on vasakul näha eseme üldandmed ja paremal pool foto või fotod. Fotode pisipiltidele vajutades saab kõiki fotosid suuremalt vaadata ja soovi korral alla laadida.

Vajutades vasakul asuvale lingile „Rohkem“, avaneb eseme andmete detailsem vaade.

Kuvatõmmis 4. Ühe eseme vaade
Kuvatõmmis 4. Ühe eseme vaade

5. Eseme andmete detailsemat kuva tasub kindlasti vaadata. Lingi „rohkem“ alt avanevad olemasolevad andmed eseme asukoha, legendi, valmistamise aja, valmistaja ja kogumise kohta. Päris iga eseme juures seda lisainfot pole.

Fotol oleva seeliku ERM 14743 puhul selgub lisaandmeid vaadates, et tegemist ei olegi Rapla kihelkonna seelikuga. Ese on kogutud Rapla kihelkonnast, ent valmistatud hoopis Vändra kihelkonnas („Topograafiline ERM: Vändra“).

Kuvatõmmis 5. Eseme andmete detailsem vaade
Kuvatõmmis 5. Eseme andmete detailsem vaade

6. Eseme foto kohal on nupud, mille abil saab liikuda tagasi otsingutulemuste lehele (kuvatõmmis 3) või otsingutulemustes sellele esemele eelneva või järgneva eseme lehele.

Kui soovid algse otsingu kõiki tulemusi uuesti näha, on oluline liikuda just nupu „tagasi otsingusse“ abil. Brauseri tagasimineku noolt kasutades otsingutulemused kaovad ja jõuad tühjale otsingu lehele (kuvatõmmis 2).

Kuvatõmmis 6. Tagasi otsingusse või järgmiste esemete vaatesse minek
Kuvatõmmis 6. Tagasi otsingusse või järgmiste esemete vaatesse minek

Põnevat avastamist MuISis!

Koostaja: Liis Luhamaa